Generációk közötti tudásátadás a szervezetekben (Jó gyakorlatok – pályázat)

Érzékelve és meghallva a vállalkozások részéről azt a gondolatiságot és kimondott szavakat, melyek az év végi hajráról, az idei, nehézségekkel terhelt hosszú év okozta extra erőfeszítések és koncentráció okozta fáradalmakról szól, a Tudásbarát szervezet díj 2020 pályázat beadási határidejét 2021. Február 28-áig meghosszabbítottuk! 

A körülöttünk lévő vállalkozások közül egyre többen ismerik fel a tudásvagyon fontosságát és tesznek konkrét intézkedéseket annak megragadása, mérése, növelése érdekében. 

Célunk a határidő meghosszabbítására, hogy – időt adva a pályázatok kidolgozására – minél több jó gyakorlatot ismerhessünk meg. 

Ismét várjuk a tudásbarát szervezetek, közöttük az agrárvállalkozások pályázatait

Az elmúlt évi Tudásbarát pályázat sikere és kedvező fogadtatása, valamint a téma fontossága miatt a Tehetség és Tudás Központ Alapítvány (TTKA), valamint a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány a tudásátadás támogatására, elősegítésére létrejött Kurázsi Konzorcium égisze alatt 2020-ban is kiírja a

„Generációk közötti tudásátadás a szervezetekben – jó gyakorlatok” című pályázatot.

A legjobb pályamunkákat beadó szervezetek, vállalkozások elnyerik a „Tudásbarát szervezet 2020” – elismerést.

A tudás hatalom, tartja a mondás, de nem csak az… A tudás versenytényező is! Egyre nagyobb kihívást jelent ugyanakkor a generációk együttélése és menedzselése a munkahelyeken. A cél az idősebb munkavállalók munkaképességének, motivációjának, egészséges önértékelésének fenntartása, erősítése azáltal, hogy számítanak a tudásukra, tapasztalataikra; a fiatal munkavállalók sikeres integrációja; a tudás szisztematikus átadása a különböző nemzedékek, munkavállalók között, valamint a tudás szervezeten belüli megtartása.

A generációváltás komoly gond a kis- és nagyvállalatoknál egyaránt. Nagy szükség van az elméleti és a tapasztalati tudásátadás elősegítésre. Kevés vállalkozás, vállalat mondhatja el magáról, hogy ennek jól kialakult, szervezett keretei vannak. Fokozottan igaz ez az agrárium területén. A generációváltás a mezőgazdasági vállalkozásoknak is az egyik égető problémája, hiszen az 55 év fölötti agrárvállalkozók aránya meghaladja az 50%-ot. Gyakran előfordul, hogy az idősebb és a fiatalabb korosztályok között nincs kommunikáció, és kurázsi kell ahhoz, hogy megteremtődjön a párbeszéd.

A pályázat kiírásával a cél a szemléletformálás, a képzés, valamint a pozitív példák és jó gyakorlatok terjesztésével együtt a kis-, közepes és nagyvállalatok ösztönzése arra, hogy vessenek egy pillantást a működésükre, nézzék meg, milyen szinten van jelen a szervezetben a tudásátadás, és törekedjenek a tudásátadás szervezett keretek között történő megvalósítására.

A Tudásbarát szervezet 2019 díjban a nagyvállalati kategóriákban az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a Legrand Zft.,, míg a kis- és középvállalkozások kategóriájában a p2m Consulting Kft., a Zsiráf Kreatív Ügynökség részesültek.

Miért érdemes pályázni a „Tudásbarát szervezet 2020” díjra?

  • A „Tudásbarát szervezet 2020” díj nyertesei használhatják a külső és belső vállalati kommunikációban a titulust, ami segíti a vállalkozást régi munkatársai megtartásában, illetve új munkaerő magához vonzásában („employer branding”).
  • A vállalkozás egy fontos területen jelenik meg felelős szereplőként (brandépítés).
  • A pályázaton induló szervezetek a pályázat megírása során áttekintik a tudásátadásra irányuló vállalati stratégiájukat, és átgondolják annak beépítési lehetőségét a szervezeti kultúrába.
  • A pályázat megírása arra szorítja a pályázókat, hogy áttekintsék és megértsék a szervezeten belül együtt dolgozó generációk közötti együttműködés, tudásátadás fontosságát, ami hatással van a vállalat fejlődésére, a munkaerő megtartására.

Pályázni a következő három kategóriában lehet

  1. A vállalaton belüli tudásátadás eszközei, folyamata, tudásbrókerek a cégen belül.
  2. A tudástranszfer digitális eszközei/E-learning, információmegosztó felületek – „szakosodott” belső kommunikáció
    A tudástranszfer digitális eszközei/E-learning tudásmegosztó felületetek az agrárágazatokban – „szakosodott” belső kommunikáció
  3. Klasszikus generációváltás, illetve szakmák átadása generációk között.

A pályázatra a regisztráció ingyenes. 

A regisztrációt követően elküldjük a pályázati anyagot: a pályázat elkészítését segítő kérdéseket, az elbírálás szempontjait, az adatkezelési nyilatkozatot.

A pályázat beküldési határideje: 2021. február 28.

Eredményhirdetés: 2021. márciusában egy eredményhirdetéssel egybekötött online konferencia keretében, melyen a szervezők lehetőséget biztosítanak a díjazottak bemutatkozására.


Tehetség és Tudás Központ Alapítvány (TTKA)

A Tehetség és Tudás Központ Alapítvány fő missziója a munkahelyi tudásmegosztás elősegítése, a generációk közötti híd építése előadások szervezésével, oktatással, képzéssel.

Katona Melinda: melinda.katona@borealisconsulting.hu    +36 30 445 3487

SEED Alapítvány

A SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítványt 1990 elején hozták létre vállalkozói érdekképviseletek, felsőoktatási intézmények, pénzintézetek és minisztériumok (az ITM és az Agrárminisztérium jogelődjei).

A SEED küldetése a magyarországi vállalkozói kultúra fejlesztése, a vállalkozók szakmai ismereteinek bővítése, a kisvállalkozások versenyképességének növelése, ezáltal a fenntartható gazdasági fejlődés előmozdítása, a tudatos és hatékony vállalkozói magatartás népszerűsítése és fejlesztése.

Lakatosné Lukács Zsuzsanna: zsuzsanna.lukacs.lakatosne@seed.hu +36 20 4747486

Kurázsi Konzorcium

Szeptember 16-án öt elismert civil szervezet, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány (konzorciumvezető), a Családi Vállalkozások Országos Egyesülete, a Családi Vállalkozások Közhasznú Alapítványa, a Junior Achievement Alapítvány és a Tehetség és Tudás Központ Alapítvány megalapította a fiatalok vállalkozói ha a generációváltást (ezzel is) támogató Kurázsi Konzorciumot. A Konzorcium tagjai egyszerre képesek felkészíteni a generációváltásra érett vállalkozások tulajdonosait, vezetőit az átadásra, miközben erősítik a szakmailag jól képzett fiatalok vállalkozói hajlandóságát azzal, hogy utat mutatnak egy sikeres vállalkozás felépítéséhez, vagy átvételéhez.

Lakatosné Lukács Zsuzsanna: zsuzsanna.lukacs.lakatosne@seed.hu +36 20 4747486